ৰাষ্ট্ৰীয়

কোন ছাত্ৰৰ গৱেষণামূলক তথ্য চুৰি কৰিছিল ড° সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণে?

সৱিশেষ জানিবলৈ ভিডিঅ’টো চাওক…

যদুনাথ সিনহা, মীৰাট মহাবিদ্যালয়ৰ দৰ্শন বিভাগৰ‌ এগৰাকী যুৱ প্ৰবক্তা, যিজনৰ আছে এক পাণ্ডিত্যপূৰ্ণ ইতিহাস। এই প্ৰবক্তা গৰাকীয়েই দাৰ্শনিক, শিক্ষাবিদ ড° সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণৰ বিৰুদ্ধে চৌৰ্যবৃত্তিৰ অভিযোগ আনিছিল। অভিযোগ অনুসৰি সিনহাৰ “ভাৰতীয় ধাৰণা- খণ্ড ১ আৰু খণ্ড ২” শীৰ্ষক থিচিছ অৰ্থাৎ গৱেষণা গ্ৰন্থৰ প্ৰথম দুটা অংশ চুৰি কৰি ৰাধাকৃষ্ণণে ব্যৱহাৰ কৰিছিল; ইয়াৰে প্ৰথম খণ্ডটো ১৯২২ চনত আৰু দ্বিতীয় খণ্ডটো ১৯২৩ চনত কলিকতা বিশ্ববিদ্যালয়ত Premchand Roychand Studentship চমুকৈ PRS ৰ বাবে সিনহাই দাখিল কৰিছিল। আৰু বাকী খণ্ডবোৰ ১৯২৫ চনত দাখিল কৰিছিল।

কলিকতা বিশ্ববিদ্যালয়ত সেইসময়ত ছাৰ ব্ৰজেন্দ্ৰনাথ চীল আৰু ড° সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণক গৱেষণা গ্ৰন্থৰ পৰীক্ষক হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছিল। ইয়াৰ পিছতেই ৰাধাকৃষ্ণণে সিনহাৰ গ্ৰন্থখনৰ কিস্তিবোৰ পঢ়িছিল। যদুনাথ সিনহাৰ মতে, সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণৰ “ভাৰতীয় দৰ্শন- খণ্ড ২” নামৰ কিতাপখনত তেওঁৰ গৱেষণামূলক গ্ৰন্থৰ প্ৰথম আৰু দ্বিতীয় খণ্ডৰ অনুচ্ছেদসমূহ চুৰি কৰি অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল। তদুপৰি ৰাধাকৃষ্ণণে ১৯২৮ চনত “শংকৰ আৰু ৰামানুজৰ মতে বেদান্ত” শীৰ্ষক অন্য এখন কিতাপ প্ৰকাশ কৰিছিল যিখনতো সিনহাৰ studentship থিচিছৰ তথ্য হুবহু ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

অধ্যাপক সিনহাই ৰাধাকৃষ্ণণৰ বিৰুদ্ধে তথ্য চুৰিৰ প্ৰমাণ কৰিবলৈ বহু চেষ্টা কৰিছিল। কিন্তু সকলোফালে তেওঁ বিফলহে হৈছিল। ড০ ৰাধাকৃষ্ণণে দুখন চিঠি লিখি ইয়াৰ‌ উত্তৰ দিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল যিবোৰ ১৯২৯ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী আৰু মাৰ্চ মাহত ‘আধুনিক সমীক্ষা’ত প্ৰকাশ হৈছিল। আধুনিক সমীক্ষা আছিল এখন বহুল প্ৰচাৰিত আলোচনী। সেই চিঠিত ডঃ ৰাধাকৃষ্ণণে উল্লেখ কৰা যুক্তিবোৰ আছিল অযৌক্তিক আৰু তেওঁ আনকি অধ্যাপক যদুনাথ সিনহাকো বদনাম কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল।

তাৰ পিছত ১৯২৯ চনৰ আগষ্ট মাহৰ প্ৰথমাৰ্ধত অধ্যাপক যদুনাথ সিনহাই ড০ সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ মূল সাহিত্য কৰ্মৰ কপিৰাইট উলংঘনৰ বাবে কলিকতা উচ্চ ন্যায়ালয়ত ৰাধাকৃষ্ণণৰ বিৰুদ্ধে গোচৰ ৰুজু কৰে আৰু ক্ষতিপূৰণ হিচাপে ২০,০০০/- টকা দাবী কৰে। কিন্তু ৰাধাকৃষ্ণণ সকলো ফালে আছিল পৰিপক্ক। তেওঁ নিজেও ১৯২৯ চনৰ ছেপ্টেম্বৰৰ প্ৰথম সপ্তাহত অধ্যাপক যদুনাথ সিনহা আৰু ‘সমীক্ষা’ আলোচনীৰ ভগ্নী আলোচনী ‘প্ৰবাচী’ৰ সম্পাদক শ্ৰী ৰামানন্দ চট্টোপাধ্যায়ৰ বিৰুদ্ধে ১,০০,০০০/- টকা দাবী কৰি প্ৰতিবাদী আপত্তিজনক গোচৰ ৰুজু কৰিছিল।

সম্ভৱতঃ ৰাধাকৃষ্ণনে ভাবিছিল যে এই আক্ৰমণ হ’ব সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰতিৰক্ষা!গোচৰটো আদালতৰ বাহিৰত নিষ্পত্তি কৰিবলৈ অধ্যাপক যদুনাথ সিনহাৰ ওপৰত যথেষ্ট চাপ দিয়া হৈছিল। অধ্যাপক যদুনাথ সিনহাৰ প্ৰতি সহানুভূতি প্ৰকাশ কৰা আৰু চৌৰ্যবৃত্তিৰ বিষয়ে নিশ্চিত হোৱা সকলো তথাকথিত বঙালী জ্যেষ্ঠ অধ্যাপকে আদালতত তেওঁৰ সাক্ষী হ’বলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল। অধ্যাপক যদুনাথ সিনহাৰ ওচৰত ধনৰ অভাৱ আছিল, যাৰ বাবে তেওঁ পিছহুহকিবলৈ বাধ্য হৈছিল। কিন্তু ৰাধাকৃষ্ণণৰ যথেষ্ট প্ৰভাৱ আছিল, তেওঁ বন্ধুবৰ্গৰ সহায় ল’বলৈ, বন্ধুবৰ্গক পৰিচালনা কৰিবলৈ আৰু প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ যথেষ্ট চতুৰ আছিল।

বিশেষকৈ ছাৰ ড. শ্যামাপ্ৰসাদ মুখাৰ্জী ৰাধাকৃষ্ণণৰ সোঁহাত স্বৰূপ আছিল, যি কলিকতা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ তদানীন্তন ভিচি ছাৰ আশুতোষ মুখাৰ্জীৰ পুত্ৰ। ড০ শ্যামাপ্ৰসাদ মুখাৰ্জীয়ে ৰাধাকৃষ্ণণক বচোৱাৰ স্বাৰ্থত বিষয়টো দমন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। আৰু অৱশেষত অধ্যাপক যদুনাথ সিনহাই এই সকলো চাপৰ সন্মুখীন হৈ আদালতৰ বাহিৰত মীমাংসাৰ বাবে সন্মত হ’ব লগা হৈছিল। আৰু দুয়োটা মোকৰ্দমা কাৰ্যকৰী মুখ্য ন্যায়াধীশৰ সন্মুখত সম্ভৱতঃ ১৯৩৩ চনৰ মে’ মাহৰ প্ৰথম সপ্তাহত নিষ্পত্তি কৰা হৈছিল, যি চৰ্তাৱলী প্ৰকাশ কৰা হোৱা নাছিল।

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
%d bloggers like this: