ৰাষ্ট্ৰীয়

পঞ্জাৱৰ নতুন আপ চৰকাৰৰ ১০ জন মন্ত্ৰীৰ শপত গ্ৰহণ

পঞ্জাৱৰ নতুন আম আদমী পাৰ্টি চৰকাৰৰ দহজন মন্ত্ৰীয়ে আজি শপত গ্ৰহণ কৰে। তেওঁলোকে পঞ্জাৱ অসামৰিক সচিবালয়ত দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰে আৰু দুপৰীয়া 12.30 বজাত নতুন চৰকাৰৰ প্ৰথম কেবিনেট বৈঠকত অংশগ্ৰহণ কৰে। নতুন মন্ত্ৰীসকল হৈছে: দিৰবাৰ পৰা দুবাৰ বিধায়ক হৰপাল সিং চিমা; বলজিৎ কৌৰ, মালৌটৰ বিধায়ক আৰু আপৰ প্ৰাক্তন সাংসদ সাধু সিঙৰ কন্যা; হৰভজন সিং ইটিঅ’, জান্দালিয়াৰ বিধায়ক; বিজয় সিংলা, মানসাৰ বিধায়ক; লাল চান্দ কাটাৰুচক, ভোয়াৰ বিধায়ক; গুৰমিত সিঙ, বৰ্ণালাৰ দুবাৰৰ বিধায়ক আৰু আপ যুৱ শাখাৰ মুৰব্বী; কুলদীপ সিং ধালিৱাল, আজনালাৰ বিধায়ক; ললজিৎ সিং ভুল্লাৰ, পট্টিৰ বিধায়ক; হোচিয়াৰপুৰৰ বিধায়ক ব্ৰাহ্ম শংকৰ জিম্পা আৰু নতুন চৰকাৰৰ কনিষ্ঠতম মন্ত্ৰী আৰু আনন্দপুৰ চাহিবৰ বিধায়ক হৰজ্যোত সিং বেইন্স। নতুন মুখ্যমন্ত্ৰী ভগৱন্ত মানকে ধৰি কেবিনেটত 18 টা স্থান আছে। ১৬ মাৰ্চত পঞ্জাৱৰ খাটকাৰ কলনত এক বৃহৎ অনুষ্ঠানত মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিছিল মুখ্যমন্ত্ৰী ভগৱন্ত মানে। পিছদিনা, সকলো নৱ-নিৰ্বাচিত বিধায়কে বিধানসভাৰ সদস্য হিচাপে শপত লয়। বিধায়কসকলক প্ৰটেম অধ্যক্ষ ইন্দ্ৰবীৰ সিং নিজ্জাৰৰ দ্বাৰা পদ আৰু গোপনীয়তাৰ শপত গ্ৰহণ কৰা হৈছিল।”পঞ্জাৱ বিধানসভাত বিধায়ক হিচাপে শপত গ্ৰহণ। আম আদমী পাৰ্টি চৰকাৰে পঞ্জাৱত এটা নতুন পৰিৱৰ্তন আনিব যাৰ বাবে ৰাইজে আমাক বাছনি কৰিছে। আমাৰ চৰকাৰখন পঞ্জাৱৰ আটাইতকৈ সৎ চৰকাৰ হিচাপে পৰিচিত হ’ব,” মুখ্যমন্ত্ৰী ভগৱন্ত মানে টুইট কৰি কয়।মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে তেওঁৰ প্ৰথম আনুষ্ঠানিক সিদ্ধান্তত, শ্ৰী মান, যিয়ে প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল যে তেওঁ “এদিনো অপচয় নকৰে”, দুৰ্নীতি বিৰোধী হেল্পলাইন আৰম্ভ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰে। তেওঁ কয় যে স্বাধীনতা সংগ্ৰামী ভগত সিঙৰ মৃত্যু বাৰ্ষিকীত ২৩ মাৰ্চত হেল্পলাইন নম্বৰ মুকলি কৰা হ’ব। শেহতীয়া পঞ্জাৱ বিধানসভা নিৰ্বাচনত আপে এক বিশাল বিজয় সাব্যস্ত কৰি 92 খন আসন লাভ কৰে। ১১৭ জনীয়া বিধানসভাত কংগ্ৰেছে ১৮ খন আসন লাভ কৰিছিল। প্ৰথমাৱস্থাত এক ভয়ংকৰ বহুকোণীয়া যুঁজ হিচাপে দেখা গৈছিল, কংগ্ৰেছক পঞ্জাৱত দ্বিতীয় স্থানলৈ উচ্ছেদ কৰা হৈছিল, ইয়াৰ আধাতকৈ অধিক ভোট ৰখাত পৰাজিত হৈছিল, আৰু অকালিসকলেও একক সংখ্যাত হেৰুৱাইছিল।

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button