আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়

৪২,৫০০ টকীয়া বিশ্বৰ আটাইতকৈ দামী কণ্ডমটো

কণ্ডমক আটাইতকৈ সুৰক্ষিত গৰ্ভনিৰোধক হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ইয়াক সমগ্ৰ বিশ্বতে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিন্তু আপুনি জানেনে পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ব্যয়বহুল কণ্ডম কোনটো?

এইটো সত্য যে বজাৰত বহুতো সস্তিয়া কণ্ডমক উপলব্ধ। অবাঞ্ছিত গৰ্ভধাৰণ পৰিহাৰ কৰাৰ এই পদ্ধতিটো যোৱা কেইটামান দশকত ক্ৰমান্বয়ে লোভী হৈ পৰিছে। পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ব্যয়বহুল কণ্ডমক প্ৰায় ২০০ বছৰ পুৰণি। এই কণ্ডমকবোৰ ভেড়াৰ অন্ত্ৰৰ পৰা প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল।

এই কণ্ডমবোৰ স্পেনিছৰ চহৰ এখনত বন্ধ বাকচত পৰি থকা দেখা গৈছিল। যেতিয়া এনে এটা পুৰণি কণ্ডম পৰীক্ষা কৰা হৈছিল, দেখা গৈছিল যে ই প্ৰায় ২০০ বছৰ পুৰণি আছিল। চৰকাৰে তেতিয়া কণ্ডমটো নিলাম কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল।

কণ্ডম নিলামত এঞ্চাৰ্ম নামৰ এজন ব্যক্তিয়ে ইয়াক ৪২,৫০০ টকাত ক্ৰয় কৰিছিল৷ কণ্ডমটো ১৯ ছেমি দীঘল৷ প্ৰত্নতাত্ত্বিকসকলে জনাইছিল যে প্ৰায় ২০০ বছৰ আগতে কেৱল ধনী লোকসকলেহে এনে কণ্ডম ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

এই কণ্ডম তৈয়াৰ কৰিবলৈ বহু সময় লাগিছিল। এতিয়া বজাৰত উপলব্ধ কণ্ডমবোৰ এক বিশেষ ধৰণৰ ৰবৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। উনবিংশ শতিকাত এনে কণ্ডম বজাৰলৈ আহিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। আগতে, তেওঁলোক দীৰ্ঘদিন ধৰি যথেষ্ট পৰিশ্ৰমৰ সৈতে হাতেৰে প্ৰস্তুত আছিল।

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
%d bloggers like this: